• يکشنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٨-١٣:٣٣
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٧١٥٠
در جلسه شورا تصویب شد:

چشم اندازی تازه برای طراحی ساختمان های شهر/ ارائه چارچوبی برای تنوع در حجم و نمای ساختمان ها در جلسه شورا

کلیات طرح « الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه دستورالعمل طراحی توده ساختمان ‌های پهنای سکونت براساس پاکت حجمی» در جلسه شورا به تصویب رسید.

به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران کلیات طرح « الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه دستورالعمل طراحی توده ساختمان ‌های پهنای سکونت براساس پاکت حجمی» در صد و نود و هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران به تصویب رسید.

علی اعطا طراح این طرح در جریان صد و نود و هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران در تشریح طرح « الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه دستورالعمل طراحی توده ساختمان ‌های پهنای سکونت براساس پاکت حجمی» اظهار کرد: در طرح جامع تهران ظرفیتی پیش بینی شده که تحقق آن دست معماران را در طراحی های خلاقانه باز می کند اما استفاده از آن مغفول مانده است.

وی ادامه داد: با استفاده از این ظرفیت، کیفیت طرح های معماری در قطعات شهری ارتقا پیدا می کند و سیما و منظر شهری بهبود می یابد.در یک قاعده کلی در ۶٠ درصد شمالی قطعات زمین در شهر امکان ساخت و ساز وجود دارد، این در حالی است که در طرح جامع عنوان شده که در پهنه‌های سکونت که میزان آنها کم هم نیست طراح این امکان را دارد که این ۶٠ درصد سطح اشغال را در یک محدوده ٧٠ درصدی از سطح زمین مستقر کند.

رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران تصریح کرد: به یک معنا برای استقرار حجم ساختمان محدوده مجاز و جای بازی  در نظر گرفته شده تا امکان تنوع در حجم ساختمان در سمت نمای بیرونی و یا سمت حیاط ایجاد کرد.از این ویژگی‌ها می توان در راستای آسایش اقلیمی نیز استفاده کرد.

وی گفت: در طرح پیشنهادی ماعنوان شده تا با استفاده از این ظرفیت طرح جامع که بیش از ١٢ سال مغفول مانده، شهرداری در یک بازه زمانی مشخص دستور العملی را تهیه کند تا بتوانیم در طراحی های جدید ساختمان ‌ها و سیما و منظر شهری به معماری کیفیت بهتری ببخشیم.

کلیات این لایحه با ١۵ رای موافق و یک رای مخالف از مجموع 16 نفر عضو حاضر در صحن به تصویب رسید.

خبر: 7-197

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: