• سه شنبه ٨ مهر ١٣٩٩-١٣:٤٠
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٩١٦٢
محسن هاشمی در مراسم گرامیداشت روز آتش نشان:

آتش نشانان مدافعین ایمنی جامعه هستند

رییس شورای اسلامی شهر تهران ضمن تقدیر از همکاران آتش نشان در مدیریت شهری گفت: ما هفته دفاع مقدس را پشت سرگذاشتیم. و باید توجه کنیم که دفاع فقط مختص نظامیان نیست. نظامیان مدافعین امنیت جامعه هستند. و پزشکان و پرستاران مدافعین سلامت، محیط بانان مدافعین محیط زیست و آتش نشانان مدافعین ایمنی جامعه، لذا باید ارزش زحمات وخطراتی که همه این عزیزان برای صیانت از هموطنان خود به جان می خرند، تبیین و مورد تقدیر واقع گردد.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، مراسم گرامیداشت روز آتش نشان با حضور محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران،مجتبی یزدانی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران، مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران و جمعی از آتش نشانان برگزار شد.

هاشمی در این مراسم گفت: هفتم مهرماه در تقویم ایران، روز آتش نشان نامگذاری شده است. البته روز جهانی آتش نشان چهارم ماه می، یعنی نیمه اردیبهشت ماه است. اما بدلیل حماسه آتش نشانان ایرانی در مهار آتش سوزی پالایشگاه آبادان، از 20 سال قبل هفتم مهرماه بعنوان روز آتش نشانی و ایمنی در ایران نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: آتش نشانی به مفهوم مدرن آن در ایران، از تبریز و حدود 170 سال قبل یعنی در سال 1221 آغاز شد. و در تهران نیز نخستین ایستگاه آتش نشانی در ابتدای قرن فعلی، در سال 1307 تاسیس شد و تهران کمتر از یک قرن است که با مفهوم ایمنی و آتش نشانی بصورت علمی و ساختاری آشنا شده است.

هاشمی گفت: طبق آماری که  مدیر عامل سازمان آتش نشانی ارائه دادند تنها 25 درصد ماموریت های آتش نشانی مربوط به اطفای حریق است و ماموریت های امداد و نجات فراوان دیگری هم در این سازمان انجام می شود لذا من پیشنهاد می کنم در صورت امکان واژه امداد و نجات در انتهای نام سازمان آتش نشانی قرار گیرد که این امر سبب خواهد شد زحمات این عزیزان بیشتر دیده شود.

هاشمی افزود: البته باید به یک نکته ظریف نیز توجه داشت، ایمنی با احساس ایمنی متفاوت است. گاهی شهروندان در یک ساختمان و فضای نا ایمن زندگی می کنند. ولی بعلت نا آگاهی و رخ ندادن سانحه، احساس امنیت و ایمنی کنند. و گاهی نیز در یک ساختمان نسبتا ایمن زندگی می کنند. اما بدلیل رخ دادن سوانح در اطراف خود، احساس نا ایمنی و ترس دارند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: فضایی که پس از سانحه پلاسکو و همچنین کلینیک سینا مهر، در شهر تهران ایجاد شده است، بر احساس نا ایمنی شهروندان دامن زده است. در حالیکه شاید طی چندسال اخیر، گام های خوبی هم در استاندارد سازی ساخت و پیشگیری و هم در تامین وتقویت تجهیزات اطفا حریق، در شهرتهران برداشته شده است. اما این بهبود هنوز به مردم منتقل نگردیده است.

هاشمی همچنین افزود: البته این احساس نا ایمنی را می توان یک فرصت نیز تلقی کرد. بشرط آنکه سازمان آتش نشانی و شهرداری در برابر آن منفعلانه عمل نکند، و سعی نکند با بیانیه و تکذیب و اقدامات کلیشه ای با آن برخورد کند.

وی خاطر نشان ساخت: یکی از ضعف های سازمان آتش نشانی تهران، در بخش اطلاع رسانی است. در حالیکه امروز با توسعه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، یکی از موثرترین ابزارها بر تحقق اهداف سازمان های مختلف اجتماعی، استفاده از انتشار اطلاعات و تعامل با شهروندان است.

هاشمی اظهار داشت: روش های مختلفی برای این کار وجود دارد، که باید در فرایند کارشناسی پخته و قابل اجرا گردد، پیشنهاداتی از قبیل تعیین درجه ایمنی ساختمان ها در وضعیت های مختلف از نا ایمن، تا نسبتا ایمن و کاملا ایمن و نصب تابلو درجه ایمنی، در ورودی و نمای ساختمان ها تا انجام بازدیدهای الزامی، در حین ساخت جهت جلوگیری از نقائص ایمنی و اطلاع دادن آن به ذینفعان وجود دارد.

رییس شورای شهر تهران گفت: بهرحال سازمان آتش نشانی می تواند از حساسیت بوجود آمده هم، در جهت جذب وتقویت امکانات و نیروی انسانی، و هم در جهت رفع موانع قانونی و موازی کاری استفاده شود. و در این مسیر شاید بخوبی ریشه های سوانحی، نظیر کلینک سینا مهر در فرایندها برای افکارعمومی شناخته نشده است.

هاشمی همچنین یادآور شد: در پایان لازم می دانم که از همه آتش نشانان عزیز بخصوص همکاران عملیاتی سازمان قدردانی کنم. هفته دفاع مقدس را پشت سرگذاشتیم، و باید توجه کنیم که دفاع فقط مختص نظامیان نیست، نظامیان مدافعین امنیت جامعه هستند، و پزشکان و پرستاران مدافعین سلامت، محیط بانان مدافعین محیط زیست و آتش نشانان مدافعین ایمنی جامعه، باید ارزش زحمات و خطراتی که همه این عزیزان برای صیانت از هموطنان خود به جان می خرند، تبیین و مورد تقدیر واقع گردد.

در این مراسم همچنین از تمبر یادبود روز آتش نشانی رو نمایی شد و از آتش نشانان نمونه تقدیر به عمل آمد.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: