• شنبه ١٩ مهر ١٣٩٩-١٩:١٩
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٩٢٧١
محمد جواد حق شناس در دیدار با رییس مرکز مطالعات شهرداری تهران:

نقطه آغازین ایجاد ارتباط مشترک بین شهروندان و مدیریت شهری در حوزه مطالعات و بهبود اندیشه قرار دارد

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: سیاستگذاری برای اداره شهر تهران مهمترین گام در جهت تغییر وضعیت موجود برای رسیدن به شرایط مطلوب خواهد بود و به همین دلیل است که قرار شد تا شورای شهر تهران نیز مجهز به یک مرکز مطالعاتی شود که در نهایت این وظیفه مهم برعهده مرکز مطالعالت و برنامه ریزی شهر تهران قرار داده شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران به نقل از مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر در دیدار با محمد حسین بوچانی رییس مرکز مطالعات شهرداری تهران  که به همراه جمعی از کارشناسان این کمیسیون و با حضور مدیران و معاونان مرکز به صورت آنلاین برگزار شد، ضمن تاکید بر اینکه اهداف مرکز مطالعات و شورای اسلامی شهر تهران در اداره صحیح پایتخت مشترک است، گفت: باید کاری کنیم تا حال شهر تهران خوب شود و این اتفاق نمی افتد مگر اینکه  بتوانیم پیوند مشترکی را بین شهروندان و مدیریت شهری ایجاد کنیم.
محمد جواد حق شناس با بیان اینکه  نقطه آغازین ایجاد ارتباط مشترک بین شهروندان و مدیریت شهری در حوزه مطالعات و بهبود اندیشه قرار دارد، افزود: سیاستگذاری برای اداره شهر تهران مهمترین گام در جهت تغییر وضعیت موجود برای رسیدن به شرایط مطلوب خواهد بود و به همین دلیل است که  قرار شد تا شورای شهر تهران نیز مجهز به یک مرکز مطالعاتی شود که در نهایت این وظیفه مهم برعهده مرکز مطالعالت و برنامه ریزی شهر تهران قرار داده شد.
وی بیان کرد امروز مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به همان نسبتی که به مدیریت شهری در حوزه اجرایی تعهد دارد به شورای شهر نیز به عنوان حوزه سیاستگذاری در انجام پژوهش و مطالعه تعهد دارد، 
این عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه موضوع بی طرفی در انجام مطالعات علمی مهم است، یاداور شد: به دلیل مشکلاتی که در شهر تهران وجود دارد، نباید پژوهش های این حوزه صرفا براساس سفارش کارفرمایان که همان مدیران اجرایی شهری هستند، انجام شده، بلکه این پژوهش ها باید کاربردی باشد.
وی با بیان اینکه عمده  تفاوت بین مطالعات دانشگاهی و  پژوهش هایی که در مرکز مطالعات انجام می شود در کاربردی بودن آن است، تاکید کرد: آفت بخش پژوهش، انجام مطالعات سفارشی است. در امر مطالعه باید نگاه حرفه ای وجود داشته باشد و مدیران باید بدانند که  ما متعهد به شهر و مردم هستیم و در این حوزه باید مواظب باشیم  تا به آفت مطالعات سفارشی و از پیش تعیین شده با هدف توجیه اقدامات مبتلا نشویم.
رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه یک ساختار هوشمند  از بروز آسیب در سازمان جلوگیری میکند، گفت: امروز ساختار شهرداری تهران به خاطر بزرگ شدن و مشکلاتی که در تامین منابع دارد به شدت در معرض آسیب است و تنها جایی که می تواند بدون سفارش های از پیش تعیین شده از شهر مراقبت کند، مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران است. 
وی با بیان اینکه پژوهش هایی که مرکز مطالعات در حوزه تاثیرات بیماری کرونا در اداره شهر تهران انجام داد، هوشمندانه بود، افزود: انجام 185 مطالعه در این زمینه از این جهت که نتایج انجام این پژوهش ها به زندگی مردم ارتباط زیادی دارد بسیار حائز توجه است.
براساس این گزارش، در ادامه این جلسه از پوستر دوازدهمین جشنواره مجمع عمومی شهر تهران  و همچنین از 6 جلد کتاب حوزه مطالعات اجتماعی و فرهنگی تحت عناوین: مردم سالاری محلی، هویت و بی هویتی شهری، پایداری اجتماعی در نواحی شهری، دین سبک زندگی، بازاریابی شهری و احساس تنهایی در شهر رونمایی شد.
با بیان این مطلب افزود: ریشه مشکلات شهرها از جمله پایتخت بی توجهی به حوزه پژوهش است. زمانی که مدیران اجرایی بدون پشتوانه علمی اقدام به اداره شهرها می‌کنند، مدیریت نامناسب شهری شکل می گیرد.
وی با اشاره  به معضل استفاده ازمخازن جمع آوری زباله در سال های گذشته که در حال حاضر به یکی ازمشکلات زیست محیطی و اجتماعی شهر تهران تبدیل شده است، ادامه داد: زمانی که عمده شهرهای دنیا سیستم مدیریت پسماند خود را بر اساس مطالعاتی که در این حوزه انجام داده بودند تغییر دادند، مدیریت شهری تهران به یکباره تصمیم گرفت تا مخازن بزرگ زباله را در خیابان ها مورد استفاده قرار دهد که اکنون این طرح باعث بروز مشکلات زیست محیطی در تهران شده است.
وی با اشاره به اینکه پشت پا زدن به حوزه علم و پژوهش اثرات جبران ناپذیری به ساختارهای شهری وارد می کند، بیان کرد: از دهه 50 که مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران شکل گرفت، قرار بود تا  مدیران اجرایی ساختار  مدیریتی خود را مبتنی بر پژوهش های علمی پیش ببرند.
وی با اشاره به شکافی که بین مدیران شهری و پژوهشگران در نحوی اداره شهر وجود دارد، تاکید کرد: دو دیدگاه کاملا متفاوت در نحوی اداره شهر بین مدیران اجرایی و پژوهشگران وجود دارد. دیدگاه نخست به این مساله تاکید دارد که  مدیران اجرایی حوصله شنیدن حرف های پژوهشگران را ندارند.این در حالی است که دیدگاه دوم به این موضوع تاکید دارد که ساختار اجرایی نقطه مشترکی با روش های علمی دارد.
بوچانی با اشاره به لزوم نزدیکی پژوهشگران و مدیران اجرایی تاکید کرد: این اتفاق باعث خواهد شد تا اداره شهر به شکل کاملا علمی انجام شود.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: