• شنبه ٣ آبان ١٣٩٩-١٦:٥٤
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٩٤٠٣
محمد جواد حق شناس در مراسم بزرگداشت سرژ آواکیان:

وظیفه اصلی یک هنرمند این است هنر را به زبان ساده ارائه کند/ آواکیان حس دوست داشتن و تعلق به شهر را معنا کرد

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا یاسلامی شهر تهران گفت: اینکه سرژ آواکیان بعنوان یک هنرمند دارای تحصیلات عالیه با توجه به تبار ارمنی اش می‌توانست در مغرب زمین سبب خیر شود، اما او به ایران بازگشت، چه نتیجه ای جز دوست داشتن شهر و کشورش می‌تواند داشته باشد؟

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در مراسم بزرگداشت هنرمند فقید سرژ آواکیان گفت:امروز برای بزرگداشت شخصیتی هنرمند، استادی دانش پژوه و پرکار به دور هم جمع شده ایم تا یاد و نام او را بزرگ و گرامی بداریم.

او ضمن بیان اینکه باید قدردان و ارزش‌گذار جایگاه هنرمندان باشیم، گفت: اگر بخواهیم ملتی بزرگ، ماندگار و سرافراز در تاریخ باشیم، هیچ راهی جز این نداریم که وظیفه خود را در قبال جایگاه بزرگ هنرمندان به درستی تعریف کنیم.

حق شناس در ادامه با بیان اینکه سرژ آواکیان هنرمندی بود که نزدیک به شش دهه از عمر خود را صرف گسترش هنر، تحقیق و آموزش و برقراری ارتباط منطقی با جامعه کرد. تشریح نمود: وظیفه اصلی یک هنرمند اینست که بتواند هنر را به زبان ساده ارائه دهد تا همه آحاد جامعه بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و این کار بسیار سختیست چراکه این هنرمند به نوعی هنر را ترجمه و بازخوانی می‌کند.

او ادامه داد: یک هنرمند سوای از اینکه هنر را می‌شناسد، باید برای نمونه صنعت را هم بشناسد و در عین حال باید یک جامعه شناس برجسته هم باشد.

حق شناس  در این خصوص افزود: اگر یک گرافیست جامعه را نشناسد، چگونه میتواند پیام خود را با هنر خود به جامعه منتقل کند؟

او ادامه داد: این گرافیست باید تاریخ این جامعه را هم بشناسد تا متوجه سیر تحولات و چگونگی شکل گرفتن این جامعه باشد. اگر گرافیست این ها را نداند، قطعا موفق نخواهد بود

حق شناس افزود: یک گرافیست علاوه بر آنکه باید جامعه شناس باشد و تاریخ و فرهنگ جامعه خود را بشناسند، باید یک روانشناس هم باشد. او باید بداند که روانشناسی اجتماعی مردم او چه چیزی را می‌پسندد.

محمدجواد حق شناس در خصوص جایگاه سرژ آواکیان اظهار داشت: اگر امروز درمورد آثار سرژ آواکیان بعنوان کسی که ترجیح داد پس از پایان تحصیلاتش در انگلستان، به ایران بازگردد و میهن خود را فراموش نکرد و صدها شاگرد را تربیت کرده و رئیس گروه گرافیک دانشگاه هنر بوده است سخن می‌گوییم، او را نماد یک انسان آرمانخواه وطن دوست می‌دانیم.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: