• سه شنبه ٢٩ تير ١٤٠٠-١٥:٥٣
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ٢٢٠٣١
در سیصد و دوازدهمین جلسه علنی شورا صورت گرفت:

نامگذاری خیابانی به نام استاد منوچهر ستوده و تعدادی از بزرگان فرهنگی و اساتید زیست محیطی کشور

اعضای شورای اسلامی شهر تهران همزمان با زادروز دکتر منوچهر ستوده ایران شناس برجسته و استاد دانشگاه تهران خیابانی به نام ایشان و تعدادی از بزرگان هنر و فرهنگ در شهر تهران را تصویب کردند.

 
به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، صورتجلسه شصت و ششمین تا شصت و هشتم  جلسه کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران در  سیصد و دوازدهمین جلسه علنی شورا ارائه و با تغییراتی این تغییر نام گذاری ها تصویب شد.
 
بر اساس این گزارش محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون نامگذاری در تشریح این نام گذاری ها گفت: در این تغییر نام ها معابری به نامهای شهید سید علی اصغر معیری و شهید شامل باقری(با حفظ شماره ) تغییر خواهد کرد. 
او همچنین ازپیشنهادات تغییر نام کوچه‌های یکم تا سیزدهم در محدوده بلوار جنگلبان در منطقه ۲۲ به نام تالاب های ایران خبر داد و گفت: بر همین اساس  این معابر به نام تالاب هورالعظیم ، تالاب شادگان، تالاب میانکاله، تالاب انزلی، ، تالاب گمیشان، تالاب کانی برازان، تالاب زریوار، تالاب چغاخور، تالاب بندعلی خان ، تالاب پریشان، تالاب بختگان، تالاب میقان، تالاب جازموریان تغییر نام خواهند یافت.
 
همچنین تغییر نام خیابان موج در منطقه 22 نیز به پاس خدمات محیط‌بانان کشور در حفاظت و صیانت از محیط زیست کشور به خیابان «محیط‌بان» در صورت جلسه کمیسیون نام گذاری مطرح شده است.
 
او ادامه داد: خیابان رازی در نزدیکی سفارت انگلستان به نام  ۱۲۹۸ که سال بروز قحطی بزرگ است مطرح است.
 
حق شناس افزود: همچنین  خیابان آفتاب در منطقه 3 بنام رستم وسکانیان، خیابان آذری در منطقه 7بنام دکتر محمد منصور فلامکی معمار و شهرساز ایرانی فارق التحصیل دانشگاه های ونیز، میلان و رم و خیابان البرز یکم  در منطقه 1 بنام علی اکبر صارمی معمار ایرانی فارق التحصیل دانشگاه پنسیلوانیا و استاد دانشگاه تهران، و همچنین خیابان بوستان در منطقه 1 بنام دکتر ایرج اعتصام، میدان بی نام در منطقه 1  بنام محمد کریم پیرنیا استاد دانشگاه و نویسنده و محقق و پدر معماری سنتی ایران، خیابان گلشن در منطقه 11 بنام استاد کریم طاهر بهزاد، خیابان گلستان پنجم در منطقه 1 بنام پل آبکار( با حفظ شماره )،خیابان بیست و چهارم در منطقه 1 بنام وارطان هوانسیان(با حفظ شماره )و میدان بی نام در منطقه 6 بنام کارآفرینی ، خیابان برادران در منطقه 6 بنام بادکوبه، خیابان دوستان در منطقه 6 بنام تفلیس، کوچه گلستان در منطقه 6 بنام آبخار، خیابان پیوند در منطقه 6 بنام گنجه، کوچه یاس در منطقه 6 بنام سالیان، کوچه مریم بنام شوشی ، کوچه پناه بنام نارداران،کوچه احتشام بنام لنکران، کوچه همسایگان بنام آران و کوچه چمن  در منطقه 6 بنام شماخی تغییر نام خواهد یافت.
 
ناهید خداکرمی پس از استماع سخنان حق شناس گفت: در مورد کوچه همسایگان در ردیف ۴۱ اگر در منطقه توانیر باشد مخالفم، همچنین پیشنهاد میکنم ۱۲۹۸ به سال ۱۲۹۸ تبدیل شود.
 
صدر اعظم نوری با طرح پرسشی گفت: از کمیسیون نامگذاری بخاطر این نام های خوب و زیبا بویژه نام های محیط زیستی که انتخاب کردند بسیار سپاسگذارم. اما پرسشم در ارتباط با ردیف ۱۹ است که خیابان رازی به ۱۲۹۸ تغییر نام داده شده است و این درحالیست که این نام هیچ معنایی را به ذهن متبادر نمیکند.
 
وی افزود: دیگر اینکه در ردیف های ۲۵ به بعد اسامی تغییر کرده مثلا کوچه گلستان به کوچه آبخاز تغیر کرده و معلوم نیست به چه معناست. و یا کوچه انار به نارداران تبدیل شده. لطفا توضیح دهید. همچنین مخاطب هم باید توجیه کافی داشته باشد.
 
علی اعطا نیز در مخالفت گفت: ضمن سپاسگزاری از کمیسیون نامگذاری بابت پیشنهادات زیست محیطی بویژه تالاب های استان خوزستان نظیر تالاب شادگان و هورالعظیم و همچنین بابت اسامی پیشنهادی معماران از ردیف های 24 تا 31 ، ضمن تایید کمیته معماری، اما در رابطه با بعضی آدرس ها معتقدم انتخاب مناسبی صورت نگرفته است.
 
او تشریح کرد: مثلا در رابطه با ردیف شماره 24 که به نام مهندس رستم وسکانیان است که آثار مهمی دارند در خیابان آرارات، یا استاد دکتر فلامکی که در حوالی دفتر ایشان در هفت تیر است انتخاب خوبی صورت گرفته، اما در خصوص موارد دیگر مثل پل ابگار و استاد پیرنیا پیشنهاداتی است که دوستان احتمالا فرض کردند اگر محل نامگذاری در کنار ساختمان مهندسان مشاور باشد انتخاب مناسبیست اما این نام ها هیچ مناسبتی با محل مهندسان مشاور ندارد. لذا بهتر است در نزدیکی آثار این عزیزان باشد.
 
میرلوحی نیز در مخالفت گفت: درخصوص کوچه های مربوط به ،وسکانیان، شماخی، نارداران، سالیان، ابخاز و شوشی مخالفم.
 
در این حین حجت نظری عضو کمیسیون نامگذاری متذکر شد: نام گذاری ایرج اعتصام در دو صورت جلسه آمده است. یعنی هم در صورتجلسه ۶۶ و ۶۸ اما صورتجلسه ۶۸ درست است. لذا باید از صورتجلسه ۶۶ خارج شود.
 
در نهایت به درخواست ریاست شورا، تغییر نام خیابان رازی، مهندس پیرنیا، رستم وسکانیان ، پل آبکار، وارطان هوانسیان، آبخاز، سالیان، شوشی، نارداران، لنگران و شماخی در ردیف های (۱۹، ۲۴،۲۸، ۳۰، ۳۱، ۳۵، ۳۷، ۳۸، ۳۹، ۴۱، ۴۲ ) از دستور جلسه خارج شد و  موارد دیگر به رای گذاشته شدند و با ۱۵ راس موافق به تصویب رسیدند.
 
اما اعضا به سراغ موارد جدا شده رفتند و زهرا صدراعظم نوری در خصوص مورد ۱۹ گفت: من با هیچگدام مخالفت نکردم بلکه فقط توضیح خواستم.
 
نظری توضیح داد: سال ۱۲۹۸ درست است که مبهم است اما اگر سازمان زیباسازی در ابتدا و انتهای معبر تابلو نصب کند و علت نامگذاری را توضیح دهد، موضوغ حل می‌شود و اما موضوع آن قحطی ای است که دولت انگلستان و برخی دیگر از دولت ها نظیر روسیه و عثمانی در خلال جنگ جهانی اول در ایران به راه انداختند و بسیاری از هم میهنان ما جان خود را از دست دادند. درواقع در این سال در هنگام جنگ حهانی انگلستان مانع رسیدن آذوقه به ایران شد و آذوقه مردم را برای قشون خود مصرف کرد که سبب قحطی شد و این قطحی سبب یک نسلکشی شد که بسیاری از هم میهنان ما جان خود را از دست دادند.
 
شهربانو امانی در مخالفت با نوری اظهار داشت: فکر میکنم کمیسیون کاملا آگاهانه عمل کرد که در ذهن مخاطب سوال ایجاد کند. که اصلا این ۱۲۹۸ به چه معناست و لذا مخاطبان ناچار می‌شوند در این خصوص مطالعه کنند.
 
اما زهرا نوری طی تذکری گفت: هدف ما از نامگاری چیست؟ می‌خواهیم شهروندان با نام ارتباط برقرار کنند اما اینکه ناگهان عدد ۱۲۹۸ را پیش بکشیم مردم نمی‌دانند چیست. لذا به یک پسوند یا پیشوند نیاز دارد.
 
حق شناس هم گفت: با پیشنهاد خانم دکتر نوری و خداکرمی موافقم. ( سال ۱۲۹۸ ) هم ایرادات خانم دکتر نوری و خداکرمی را رفع میکند و هم دور از نظر کمیسیون و شهرداری نیست.
 
اعطا در ادامه اظهارات اعضای شورا گفت: این پیشنهاد خوبی است که  به یک واقعه تاریخ اشاره دارد و مکان خوبی هم دارد اما نکته اینست که نام خیابان یک شماره است و مشخصا نشان میدهد که به یک سال اشاره دارد و مشخص است که به یک واقعه تاریخی اشاره دارد. اگر سال را اضافه کنیم، ناچاریم درخصوص میلادی و شمسی و... بودن آن هم توضیح دهیم. لذا به نظر من به اندازه کافی گویا هست.
 
سید ابراهیم امینی طی تذکری توضیح داد: اینکه قضیه سال ۱۲۹۸ با نامگذاری در خاطره ها زنده نگه داشته شود کار خوبی است، اما اینکه کنار سفارت انگلستان باشد از لحاظ حقوق بین الملل کاری اخلاقی و منطقی نیست. زمانی که اجازه راه اندازی سفارت به یک کشور می‌دهیم احازه دادیم که ان کشور در خاک ما نماینده داشته باشد. این کار بدین معناست که کسی را به خانه خود دعوت کنیم و پدرکشتگی صد سال پیش را به رخ او بکشیم. لذا بهتر است این نام را به جای دیگری منتقل کنیم.
 
میرلوحی نیز گفت: ما همواره به این جریانی که از دیوار سفارت بالا می‌روند نقد می‌کنیم و شاهد بودیم که چندبار سعی کردیم رابطه خوبی با مصر برقرار کنیم اما هربار عده ای آن را خراب کردند. همه میدانیم که ما با انگلیسی ها داستان های بسیاری داشتیم که ده ها کتاب است.
 
محمد جواد حق شناس پیشنهاد کرد که این نام به بوستان رسالت منتقل شود.
 
نظری هم پیشنهاد داد که این مورد بازگشت به کمیسیون داشته باشد.
 
لذا بازگشت مورد شماره ۱۹ به کمیسیون به رای گذاشته شد و با ۱۱ رای موافق به تصویب رسید.
 
 سپس موارد مورد نظر اعطا مطرح شد و او گفت: موارد وارطان و پل آبکار و استاد پیرنیا محلی نامتناسب دارند که احتمالا مشورت کارشناسی آن بدین مبنا بوده که در کنار محل جامعه مهندسان مشاور نامگذاری شوند. این ها می‎تواند در کنار پروژه های خودشان باشد که ثبت ملی هم شده اند. لذا پیشنهاد می‎کنم این سه مورد به کمیسیون بازگشت داده شود تا بعد ما پیشنهادات خود را به کمیسیون ارائه کنیم.
 
نظری در مخالفت با اعطا گفت: در مورد آقای پیرنیا علت این بود که ایشان استاد دانشگاه شهید بهشتی بودند و آن میدان نزدیک دانشگاه بوده است. در مورد بقیه هم مانند وارطان هوانسیان و پل آبکار با توجه به اینکه نزدیک آثار ایشان معبر مناسبی پیدا نکردیم لذا در کنار مهندسان مشاور نامگذاری کردیم. همچنین پیش‎بینی میکنم اگر امروز رسیدگی نشود این اتفاق دیگر به شورای پنجم نخواهد رسید.
 
پیشنهاد اعطا به رای گذاشته شد و با ۷ رای موافق به تصویب نرسید.
 
میرلوحی هم درمورد موارد ۲۴، ۳۵، ۳۷، ۳۸، ۳۹، ۴۲ گفت: هنوز مراکز بسیاری از استان های ما در تهران نامگذاری نشده اند، اینکه برویم نام شهرهای کوچک و نامأنوس خارج از ایران را انتخاب کنیم، بدین معناست که از آنسوی بام می افتیم. این نام ها چیزی نیستند که برای ساکنان محلات مفهوم باشند. به نظرم این کار با حقوق شهروندان ما سازگاری ندارند.
 
حق شناس از جانب کمییسیون گفت: ده نام هستند که نام های شهرهای ایرانی هستند که روزگاری از ایران جدا شدند و امروز در سه کشور حوزه قفقاز هستند. این نام ها همه دارای ویژگی های تاریخی هستند. چون خیابان مدنظر به نام نظامی گنجوی مزین شده است، کوچه های اطراف را به این نام ها نامگذاری کردیم که پیوند امروزی ما با آن سه کشور را برقرار کند و نشان از حسن نیت ما باشد. چراکه ما در آنجا دارای یک موقعیت ویژه هستیم و باید موقعیت خود را در برابر ترکیه و روسیه و اسرائیل حفظ کنیم.
 
پیشنهاد میرلوحی به رای گذاشته شد و با هفت موافق به تصویب نرسید.
 
ناهید خداکرمی هم در خصوص بند ۴۱ متذکر شد و گفت: در منطقه توانیر، نام های همسایگان و دوستان و آآشنایان هارمونی خوبی دارند و تغییر یکی از آنان نوعی کج سلیقگی است.
 
حق شناس در پاسخ او تشریح کرد: مورد همسایگان تکرار دارد و لذا آن را تغییر دادیم. اما آران نام قبلی منطقه شمال رود ارس بود که با جعل نام ان را به آذربایجان تغییر دادند و لذا اهمیتی ویژه دارد.
 
پیشنهاد خداکرمی به رای گذاشته شد و با 10 موافق به تصویب رسید.
 
سپس نظر کمیسیون درمورد دیگر موارد شامل ۲۸، ۳۰، ۳۱، ۳۵، ۳۷، ۳۸، ۳۹، ۴۲ به رای گذاشته شد و با ۱۲ رای موافق به تصویب رسید.
 
سپس اعضا به صورتجلسه ۶۷ کمیسیون نامگذاری پرداختند و حق شناس گزارش خود را ارائه کرد که در نهایت خیابان یکم در حد فاصل بلوار ولنجک تا خیابان ساسان، به نام «دکتر محمد حسن گنجی» استاد فقید دانشگاه تهران و پدر علم هواشناسی و اقلیم‌شناسی، خیابان چهارم در بلوار ولنجک، به نام «دکتر عبدالکریم قریب» موسس فقید دانشگاه اراک و پدر علم زمین‌شناسی، خیابان ششم در حد فاصل بلوار ولنجک تا خیابان ساسان، به نام «دکتر محمد بهزاد» استاد فقید دانشگاه تهران و پدر علم زیست‌شناسی مدرن، خیابان هفتم در حد فاصل بلوار ولنجک تا خیابان ساسان، به نام «دکتر قاسمعلی عمرانی» استاد فقید دانشگاه تهران و پدر علم پسماند، خیابان هشتم در حد فاصل بلوار ولنجک تا خیابان امیرآبادی، به نام «دکتر جلال افشار» استاد فقید دانشگاه تهران و پدر علم حشره‌شناسی و گیاهپزشکی، خیابان نهم در حد فاصل بلوار ولنجک تا خیابان ساسان، به نام «دکتر محمد بلوچ» استاد فقید دانشگاه تهران و پدر علم جانورشناسی، خیابان دهم در حد فاصل بلوار ولنجک تا خیابان امیرآبادی، به نام «دکتر علی اصغر موحد دانش» استاد فقید دانشگاه تبریز و پدر علم  آبشناسی، خیابان چهاردهم در حد فاصل بلوار ولنجک تا خیابان امیرآبادی، به نام «دکتر محمدرضا مقدم» استاد فقید دانشگاه تهران و پدر علم مرتع‌داری، خیابان شانزدهم در حد فاصل بلوار ولنجک تا خیابان امیرآبادی، به نام «دکتر منوچهر زرین‌کفش» استاد دانشگاه تهران و پدر علم خاک‌شناسی، خیابان هفدهم در حد فاصل بلوار ولنجک تا انتهای معبر، به نام «دکتر کریم جوانشیر» استاد فقید دانشگاه تهران و پدر علم اکولوژی، خیابان بیستم در حد فاصل بلوار ولنجک تا خیابان امیرآبادی، به نام «دکتر سید رضا حجازی» استاد دانشگاه تهران و بنیانگذار دانشکده منابع طبیعی تهران نامگذاری شدند.
 
سپس اعضا به سراغ صورت جلسه ۶۸ رفتند و حق شناس آن را به شرح ذیل قرائت کرد و گفت: خیابان دوم و خیابان چهارم با حفظ شماره واقع در خیابان پاکستان به ترتیب به نام‌های هرات و مزار شریف و کوچه دوم، چهارم، ششم، هشتم، نهم، دهم، دوازدهم با حفظ شماره واقع در منطقه ۳ شهرداری تهران به نامهای سمرقند، چابهار، خجند، بامیان، پنجشیر، قندهار، غزنین، لاهور، پنجاب و خیابان کاج در منطقه ۲۲ بنام شهید موسی الرضا باروز،بوستان بعثت بنام پنج گنج نظامی، و بن بست اول تا چهارم واقع در خیابان فدائیان اسلام به ترتیب به نام‌های شهید محمود قندهاری، شهید حسین رضانیا ،شهید محمد باباخان و شهید سید احمد سید محسن و خیابان دوم، چهارم، ششم، نهم و دوازدهم با حفظ شماره واقع در منطقه ۷ به ترتیب به نام‌های زهرا محمودی، سکینه حورسی، سیده زهرا حسینی، پروین رمضانی و منیره گرجی فرد تغییر نام خواهند یافت.
 
او افزود: خیابان دوم از خیابان پاکستان به نام های هرات و مزارشریف به علت وجود کنسولگری افغانستان است و البته مشهور است که مزار حضرت علی در مزارشریف قرار دارد.
 
همه موارد به جز پنجاب و لاهور و منیره گرجی به رای گذاشته شدند و با 12 رای موافق به تصویب رسیدند.
 
سپس سید حسن رسولی در مخالفت با نام گذاری خیابانهایی به نام پنجاب و لاهور گفت: روابط ایران و پاکستان همواره دوستانه و پایدار بوده اما علت مخالفتم اینست که تناسبی بین وزن این دو ایالت خودمختار و این دو معبر پیشنهادی نیست، چراکه این دو معبر سبب تخفیف این دو ایالات و لطمه به روابط دو کشور است و لذا پیشنهاد میکنم که این دو مورد از دستور حذف شوند.
 
زهرا صدراعظم نوری هم در خصوص استاد منیره گرجی گفت: ایشان عضو مجلس خبرگان بودند و هم قران پژوه بودند و جایی که تعیین شده در شان ایشان نیسست و لذا مخالفم.
 
حق شناس در توضیح گفت: توضیح اقای میرلوحی درست است و لاهور مرکز پنجاب است و مانند آذربایجان شرقی و تبریز. اما این دو مورد از مراکز زبان فارسی در پاکستان است و در کنار سمرقند و... معنا پیدا میکند.
 
پیشنهادات رسولی مبنی بر عدم نامگذاری لاهور و پنجاب به رای گذاشته شد و با 10 موافق به تصویب رسید.
 
سپس پیشنهاد نوری به رای گذاشته شد و با 7 موافق به تصویب نرسید.
 
4-312

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: